Pompy-ciepla-sposob-na-oszczedzanie_po kor

Ochrona środowiska, własnego zdrowia oraz oszczędność i produkcja ogrzewania cieplnego ze źródeł odnawialnych – to niesie ze sobą instalacja pompy ciepła. Sprawdź, jak oszczędzisz z pompą ciepła. 

W swoich domostwach oszczędzamy na wielu płaszczyznach, a jak oszczędzać na ogrzewaniu? Ostatnie lata pokazały, że na popularności w Polsce zyskały pompy cieplne powietrzne. Nic dziwnego, bo takie rozwiązanie ogrzewania domu wykorzystywane jest od długiego czasu m.in. w krajach skandynawskich. Czy pożyczka online to dobry pomysł sfinansowania montażu sprzętu, jakim jest pompa ciepła w gospodarstwie domowym? Dziś odpowiadamy, jak oszczędzać na ogrzewaniu. 

Pompy ciepła – po co i dla kogo?

Jeżeli myślimy o budowie własnego domu, zastanawiamy się nad mnóstwem szczegółów i rozwiązań. Jednym z ważniejszych aspektów jest sposób ogrzewania naszych czterech ścian. Co zapewni dobrą i optymalną temperaturę w pomieszczeniach przy mało wymagającej obsłudze? Dla niektórych wybór odpowiedniego systemu grzewczego może okazać się ogromnym kłopotem, bo ogrzać dom można m.in. za pomocą tradycyjnych systemów opierających się na spalaniu oleju, gazu, paliw stałych czy użyciu elektryczności. Świetną alternatywą dla wymienionych sposobów na wytworzenie ciepła jest pompa cieplna. 

Działanie takiej pompy nie opiera się na spalaniu, więc jedną z korzyści w jej użytkowaniu będzie brak jakiegokolwiek kurzu, popiołu czy spalin. Ogromnym plusem idącym za montażem pompy w swoim domostwie jest wykorzystywanie jej przez cały rok. Zimą wytworzy ciepło ogrzewające nasz dom, a latem pomoże ochłodzić pomieszczenia klimatyzacją. Ciekawe rozwiązanie, prawda? Dla osób szczególnie dbających o środowisko interesującym może być fakt, że pompy ciepła wykorzystują moc pochodzącą ze środowiska naturalnego – wody, gruntu oraz powietrza. I jak wcześniej wspomnieliśmy, nie produkują zanieczyszczeń, za co na pewno podziękuje nasze zdrowie.  

Polecane  Rachunek oszczędnościowy – sposób na oszczędności na wakacje

Rodzaje pomp ciepła

Zastanawiając się nad montażem pompy ciepła, trzeba wiedzieć, że mamy jej trzy rodzaje. Pierwszym ze źródeł jest pompa ciepła powietrze i będzie to najtańszy i najmniej skomplikowany model do zamontowania. Dodatkowo zajmuje niewiele obszaru. Chociaż trzeba mieć na uwadze to, że przy większych minusowych temperaturach dom będzie potrzebował więcej energii do jego ogrzania. Wiąże się to z porównywanymi rachunkami za prąd jak przy ogrzewaniu budynku za pomocą elektrycznych grzejników. Energia z pompy powietrze pobierana jest z powietrza, a później za pomocą sprężarki temperatura zostaje podniesiona. Aby korzystać z tego typu rozwiązania, potrzebny jest prąd i energia z otoczenia.  

Pompy ciepłe gruntowe korzystają ze źródła, jakim jest woda gruntowa. Woda przez 365 dni w roku ma temperaturę wyższą niż zero. Zainstalowanie tego typu pompy wiąże się z wybudowaniem dwóch studni. Z pierwszej czerpana będzie woda, a do kolejnej wylewana. Konieczność wykopania dwóch studni nie będzie konieczna w przypadku istnienia naturalnego zbiornika wodnego na terenie działki domu. Takie rozwiązanie ma jeden minus – filtrowanie wody, którą się czerpie, co podniesie cenę korzystania z pompy ciepła. 

Pompy ciepła powietrze – woda jest zastępczym rozwiązaniem dla pomp gruntowych. Po pierwsze koszty będą znacznie mniejsze, a jej zamontowanie jest prostsze. Poza tym pompę warto wtedy podłączyć do istniejącej instalacji grzewczej, np. kaloryferów lub instalacji podłogowej. Pompa powietrze – woda nie zajmuje tak dużo miejsca, jak pompa gruntowa.  

Polecane  Inwestowanie w ekologiczne usprawnienia domu: Przewodnik

Pompa cieplna – koszt

Z roku na rok cena za prąd, ogrzewanie czy węgiel wzrasta. Zmiany cenowe za energię u dostawców czy te wiążące się ze zmianami klimatu i polityką sprawiają, że z naszego portfela ubywa pieniędzy. Warto więc zastanowić się, czy pompa ciepła, która jest bardziej niezależnym rozwiązaniem, nie będzie właśnie tym, czego szukasz do swojego domu. Oszczędzanie wody, prądu więżą się z oszczędnością, jaką daje pompa. Ekonomicznym rozwiązaniem okaże się połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Taka instalacja, która jest dobrze dobrana, wyprodukuje wystarczającą ilość prądu do ogrzania całego budynku. A ile kosztuje instalacja takiej pompy? Wiele zależy od konkretnie wybranej firmy, modelu i wielkości domu. Zazwyczaj są to koszty sięgające rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przy dobrym serwisowaniu i dbaniu o sprzęt pompy ciepła pracują przez 20 lat. Warto więc zrobić kosztorys takiego przedsięwzięcia. Po tylu latach inwestycja na pewno się zwróci. 

Jak sfinansować pompę cieplną?

Na popularność pomp ciepła w ostatnich latach wpłynęła nie tylko świadomość tego, jakie korzyści dla środowiska niesie ten rodzaj ogrzewania domów, lecz również rozwój ofert firm proponujących montaż. Jednak czasami koszt takiej pompy może nas przerosnąć. Szczególnie że ich cena do niskich nie należy. Nie każdego więc będzie stać, aby na zakup pompy pieniądze wyłożyć z własnej kieszeni. Tym bardziej, gdy chcemy ją zamontować jeszcze w trakcie trwania budowy domu. A takie rozwiązanie cieszy się największą popularnością. Udogodnieniem może w tym przypadku okazać się propozycja kredytu, jaką jest pożyczka online. Szczególnie że wiele banków zmieniło swoje podejście i oferuje swoim klientom dodatkowe dofinansowanie do przedsięwzięć związanych z ekologicznym prowadzeniem gospodarstwa.  

Polecane  Ekologiczne kotły i piece – wszystko co powinieneś wiedzieć

Banki, które pomagają w modernizacji ogrzewania domu, to: Bank Ochrony Środowiska, Pekao SA, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, PKO BP czy BNP Paribas. Warunki kredytów są różne, a pożyczka online to rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu osobiście zgłosić się do banku. Wystarczy dostęp do internetu, by zapoznać się z ofertą danej placówki. Także wszelkie formalności można załatwić, nie wychodząc z domu. Atutem są też kalkulatory dostępne na stronach niektórych banków, dzięki którym można przeliczyć, ile będzie wynosić rata pożyczki oraz jaki będzie jej całkowity koszt.