ogrzewanie

Chcesz dowiedzieć się, który kocioł lub piec będzie najlepszy dla Ciebie? Poznaj ich rodzaje i różnice między poszczególnymi typami.

Dlaczego wybór kotła i pieca jest tak ważny?

Podczas planowania budowy domu lub prób poprawy efektywności instalacji grzewczej warto zapoznać się z nowoczesnymi piecami i kotłami. Przez ostatnie lata na naszym rynku zmieniło się bardzo wiele – w kontekście zarówno technologii wykorzystywanych w branży budowlanej, jak i trendów oraz wytycznych dotyczących ekologii. Współczesne piece muszą być przede wszystkim w jak największym stopniu przyjazne dla środowiska.

Wybór pieca nie jest łatwym zadaniem. Poszczególne warianty korzystają z bardzo różnych paliw, co sprawia, że decyzja dotyczy nie tylko samego urządzenia, lecz także całej obsługi sprzętu. Na rynku znajdziemy rozwiązania działające z użyciem węgla w postaci ekogroszku, pelletu, oleju opałowego, gazu i innych rozwiązań. Dodatkowo często w naszej instalacji uwzględniamy „czyste” rozwiązania – na przykład piece kondensacyjne opalane gazem, które pozwalają na skuteczne niwelowanie emisji. Ceny tych paliw i możliwości skorzystania z nich są różne, a ponadto cały rynek grzewczy aktualnie dynamicznie się zmienia. Jak podjąć właściwą decyzję? Z pewnością warto poznać podstawowe informacje dotyczące działania poszczególnych pieców – przejdźmy po kolei przez wszystkie typy urządzeń grzewczych stosowanych w Polsce.

Piec na pellet – ekologiczne i oszczędne rozwiązanie

Popularność pieców na pellet rośnie ze względu na fakt, że świetnie wpisują się w aktualne trendy. Jednym z ich najważniejszych walorów jest łatwość użytkowania. Zazwyczaj nie ma potrzeby samodzielnego dosypywania paliwa – wszystkim zajmuje się odpowiednia instalacja, co sprawia, że piece tego typu są bezobsługowe.

Polecane  Dom energooszczędny – wymień urządzenia energochłonne na energooszczędne

Sam pellet to sprasowane odpady drewna; jest to dosyć ekologiczny materiał, który całkiem wydajnie ogrzewa instalację. Podczas spalania pelletu nie powstaje zbyt wiele szkodliwych związków – na tym tle zdecydowanie wypada on lepiej niż niejedno popularne do tej pory paliwo. Piece na pellet są dość wydajne, a surowiec nie należy do najdroższych. Na rynku znajduje się wiele pieców tego typu – ich ceny stoją na przystępnym poziomie.

Piec na ekogroszek – kolejne modne i ciekawe rozwiązanie

Ekogroszek przez lata był traktowany jako podstawowe paliwo w piecach. Dziś jednak powoli się to zmienia, głównie przez wzrost cen węgla. Choć jego cena jest nieco niższa niż w przypadku pelletu, jest to zdecydowanie mniej ekologiczny materiał.

Surowiec ten może być stosowany w piecach, które automatycznie uzupełniają komorę spalania. Czyni to z ekogroszku dosyć tanie i wydajne paliwo, które jednocześnie nie wymaga specjalnej uwagi. Przechowywanie go jest również dość proste; ekogroszek jest jednak problematyczny ze względu na zabrudzenia pojawiające się we wnętrzu pieca. Mimo że nie musimy nadzorować jego dystrybucji, co jakiś czas musimy zająć się czyszczeniem instalacji grzewczej.

Piec elektryczny – najwygodniejsze urządzenie, lecz także najdroższe w eksploatacji

W odróżnieniu od innych instalacji piec elektryczny działa poprzez wykorzystanie „paliwa”, którego dopływ do naszego domu jest stały. Prąd w roli materiału grzewczego wyróżnia się za to wysoką ceną. Energia elektryczna może być bardzo łatwo przekształcona w ciepło. Dlatego też piece elektryczne są stosunkowo tanie – musimy jednak liczyć się z wysokimi kosztami eksploatacji. W najbliższym czasie ceny prądu w Polsce będą prawdopodobnie rosnąć, a już teraz opłaty za korzystanie z pieca elektrycznego wypadają niezbyt korzystnie w porównaniu z ekogroszkiem czy pelletem.

Polecane  Ogrzewanie domu z wykorzystaniem fotowoltaiki – co warto wiedzieć?

Piece elektryczne przeznaczone są dla osób, które cenią sobie przede wszystkim wygodę. Stosując tego typu urządzenia, nie musimy się troszczyć o czyszczenie instalacji czy dbać o zapewnienie sobie zapasu paliwa w domu. Łatwiej możemy także regulować instalację grzewczą – to zdecydowanie rozwiązanie na miarę smart home i innych innowacji. Piece elektryczne mogą także wspierać na przykład pompy ciepła w domach ekologicznych, co jest kolejnym atutem, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę aktualne trendy w budownictwie.

Jak połączyć piec elektryczny z oszczędnościami?

Warto mieć na uwadze, że piece elektryczne bardzo często instalowane są w parze z fotowoltaiką. W takim przypadku cena eksploatacji gwałtownie spada; wzrasta z kolei koszt realizacji kompletnej instalacji. Sam piec jest stosunkowo tani, jednak wdrożenie paneli fotowoltaicznych to niemały wydatek. Mimo wszystko taki wybór może okazać się świetną inwestycją, zwłaszcza gdy od początku planowaliśmy wykorzystanie energii słonecznej do zasilania domowej sieci.

Piec indukcyjny

Spośród pieców elektrycznych warto wyróżnić piec indukcyjny. Praca takiego urządzenia opiera się na zjawisku indukcji elektromagnetycznej, dzięki czemu jego działanie jest bardzo efektywne. Tego typu piec zajmuje bardzo mało miejsca i może być alternatywą dla dużych, nieekologicznych pieców na paliwa stałe.

Kocioł gazowy – popularny i ekologiczny

Spośród najważniejszych rodzajów instalacji grzewczych nie możemy pominąć gazu. Ogrzewanie tego typu bardzo często stosowane jest w domach jednorodzinnych, które nie wykazują dużego zapotrzebowania na energię cieplną. Gaz jest surowcem stosunkowo „zielonym” – nawet jeśli wytwarza pewne zanieczyszczenia, te także mogą być użyte jako energia. Oczywiście nawet najbardziej ekologiczny kocioł gazowy generuje pewną emisję. Warto jednak mieć na uwadze, że rzadko możemy liczyć na całkowicie neutralne dla klimatu ogrzewanie – nawet w przypadku pieca elektrycznego (zasilanego ze zwykłej sieci) energia pochodzi w głównej mierze z węgla.

Polecane  Jak skutecznie obniżyć rachunki za media?

Kotły gazowe są na ogół bardzo wydajne i efektywne; mogą skutecznie spalać bardzo duże ilości paliwa. Są także dosyć niewielkimi instalacjami w porównaniu z dużymi kotłami grzewczymi na mniej ekologiczne paliwa. Piec gazowy jest także bardzo „czysty”. W trakcie jego eksploatacji, podobnie jak w przypadku pieca elektrycznego, nie musimy martwić się o czyszczenie. Konieczne są oczywiście systematyczne przeglądy, które wiążą się z pewnymi kosztami – jest ich jednak dość niewiele.

Jeśli zamierzamy postawić na kocioł gazowy, warto zastanowić się, czy mamy odpowiednie przyłącze. Jeżeli nie dysponujemy połączeniem z siecią gazową, należy wziąć pod uwagę koszty jego wdrożenia – może to być pewien problem, gdy kolejny punkt sieci znajduje się dość daleko od naszego domu.

Gazowy piec kondensacyjny – jeszcze bardziej innowacyjne rozwiązanie

Spośród pieców gazowych wyróżnia się szczególnie te, które w trakcie swojej pracy korzystają ze zjawiska kondensacji. Jest to dosyć interesująca konstrukcja – sam piec ma niewielkie wymiary, a jego komora pozwala na bardzo efektywne spalanie paliwa. W tym przypadku ciepło pozyskiwane jest nie tylko z samego gazu, lecz także ze spalin.

Gazowy piec pulsacyjny – nowoczesny i bezpieczny

Poza tradycyjnymi i kondensacyjnymi piecami gazowymi możemy także natknąć się na piece gazowe pulsacyjne. Kotły tego typu wyróżniają się bezobsługową pracą, ponadto nie ma w nich palników. Są one jednak stosunkowo drogie i rzadko spotykane.

Planujesz inwestycję w nową instalację grzewczą?

Wybór odpowiedniej instalacji grzewczej nie jest łatwy, lecz przy odpowiedniej analizie taka inwestycja może okazać się strzałem w dziesiątkę. W każdym przypadku wiąże się to jednak z pewnymi kosztami, które mogą być większe lub mniejsze w zależności od wybranego rozwiązania. Jeśli czeka Cię budowa nowej instalacji grzewczej, przydatną opcją może okazać się kredyt gotówkowy online.