oszczędzanie wody

Są różne sposoby na oszczędzanie. Niektórzy decydują się rzucić nałóg, na który wydają regularnie pieniądze, inni postanawiają otworzyć rachunek oszczędnościowy i wpłacać na nie regularnie choćby niewielkie kwoty, jeszcze inni szukają ograniczenia wydatków przy codziennych zakupach. My natomiast proponujemy drogę zmniejszenia rachunków i pokazujemy, jak skuteczne oszczędzanie wody może pozytywnie wpłynąć na nasz domowy budżet.

Oszczędzanie wody – dlaczego warto?

Woda to cenny zasób naszej planety. Bez niej nie byłoby życia, jakie znamy. Jest nie tylko konieczna do nawadniania naszych organizmów, ale także umożliwia nam różne domowe czynności, takie jak gotowanie, pranie, zmywanie naczyń czy podług, wiele czynności higienicznych, w tym oczywiście kąpiele, uprawę roślin i tak dalej. Jednak woda zdatna do picia stanowi tylko niewielką część światowych zasobów wody i to część, której ubywa. Dlatego powinniśmy przestać ją marnotrawić i znaleźć sposób na oszczędzanie wody we własnych gospodarstwach domowych. Jednak biorąc pod uwagę to, jak wiele wody zazwyczaj marnujemy, tak postawione zadanie nie jest wcale takie trudne. Wystarczy krytycznie spojrzeć na niektóre swoje zachowania albo wprowadzić kilka pomysłowych rozwiązań, by oszczędzanie wody stało się i naszą praktyką.

Warto pamiętać, że choć ekologiczne, oszczędzanie wody jest też ekonomiczne. Mniej zużytej wody to niższy rachunek za nią. A jeśli korzystasz z piecyków gazowych do bieżącego podgrzewania wody – mniejsze zużycie ciepłej wody pozwoli też zmniejszyć rachunki za gaz. Słowem: oszczędzanie wody się opłaca, zarówno naszym portfelom, jak i planecie, na której mieszkamy. Zobacz zatem, jak oszczędzać wodę.

Polecane  Nowoczesne sposoby ogrzewania domu

Postaw na maszyny

Jednym ze sposobów oszczędzania sporych ilości wody jest ograniczenie jej zużycia w czasie zmywania poprzez zakup zmywarki do naczyń. Obecnie zmywarki do naczyń są bardzo wydajne, a ilość modeli na rynku sprawia, że znajdziemy taką, która podoła brudnym naczyniom pozostawianym przez czteroosobową rodzinę, jak i taką, która zmieści się w skromnej kuchni mieszkającego w pojedynkę singla. Bez względu na to, który model najbardziej odpowiada na nasze potrzeby, jeśli chodzi o oszczędzanie wody, każda ze zmywarek będzie olbrzymim krokiem w dobrą stronę. Różne obliczenia wykazują rozmaite wyniki, jeśli chodzi o ilość oszczędzanej wody, jednak można przystać na konsensus, że zmywarki do naczyń zużywają o połowę mniej wody, niż my w trakcie mycia tej samej ilości talerzy, kubków, sztućców i garnków (oraz trochę mniej energii). Oszczędzanie wody – a co za tym idzie: pieniędzy – to nie jedyna zaleta zmywarek, bo warto też pamiętać, że oszczędzają nasz czas i przejmują dość nieprzyjemny obowiązek ręcznego mycia naczyń.

Poza zmywarką oszczędzanie wody możliwe jest też dzięki nowoczesnym pralkom. Nowe modele w trybie ekologicznym potrafią zużywać dużo mniej wody (oraz dużo mniej energii elektrycznej) do prania z porównywalną skutecznością! Zmiana pralki na nowszą jedynie z powodu lepszej klasy energetycznej i mniejszego zużycia wody nie jest raczej popularną decyzją, ale warto pamiętać o tych wskaźnikach następnym razem, kiedy przyjdzie nam wymienić zepsutą pralkę.

Polecane  Ogrzewanie pelletem – ile kosztuje? Czy się opłaca?

W obu przypadkach oszczędzanie wody będzie skuteczniejsze, jeśli będziemy wykorzystywali maksymalną „moc przerobową” maszyn, to znaczy jeżeli będziemy uruchamiać je z pełnym wkładem – naczyń lub ubrań. Puszczanie zmywarki lub pralki tylko do połowy zapełnionej marnuje niepotrzebnie zasoby (w takich sytuacjach, jeśli są naprawdę konieczne, warto użyć dedykowanego im trybu).

…i postój w łazience

Kąpiel w wannie może być przyjemna i relaksująca. Powinieneś jednak wiedzieć, że wanny mają pojemność nawet rzędu 300 litrów. Zwykle ich nie zapełniamy, ale nawet jeśli nalejemy „tylko” 150 litrów wody, to bardzo dużo, jak na jedno mycie. Wiesz, ile wody zużywasz pod prysznicem? To oczywiście zależy od tego, jak długo pod nim stoisz, ale możesz zastosować przelicznik 10 litrów na minutę. Ile trwa średniej długości prysznic? Mniej więcej pięć minut, ale jeśli spieszysz się rano do pracy, z pewnością uda Ci się uwinąć nawet w 3. Oszczędzanie wody też może być dobrą motywacją do skrócenia czasu przebywania pod natryskiem. Tym razem zyskuje planeta, Twoja kieszeń, a także – Twoja skóra, ponieważ długie ciepłe kąpiele tak naprawdę wcale jej nie służą.

Warto też zakręcać wodę, jeśli w danym momencie jej nie potrzebujemy. To znaczy kiedy nakładasz żel pod prysznic na ciało albo szampon na włosy, natrysk nie jest Ci potrzebny, możesz go na ten czas zakręcić. Czy to się opłaca? Tak, opłacalność tego zabiegu wynosi 10 litrów wody na minutę. Każdą minutę, więc w skali miesiąca może dać sporą sumę.

Polecane  Dom energooszczędny – wymień urządzenia energochłonne na energooszczędne

Jakie są jeszcze sposoby oszczędzania wody w łazience? To dobrze wszystkim znane, ale nie tak powszechnie praktykowane zakręcanie wody w trakcie mycia zębów. W ten sposób też możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt litrów każdego dnia! Podobnie woda może być marnotrawiona w czasie golenia czy innych czynności higienicznych – zwróć na to uwagę, a na pewno samodzielnie zauważysz kolejne sposoby na oszczędzanie wody w łazience.

Domowy recykling wody

Oszczędzanie wody w domu może też odbywać się poprzez jej „recykling”, chałupnicze odzyskiwanie i powtórne wykorzystywanie. Jak to zrobić? Zastanów się, kiedy zużywasz niewielkie ilości wody, marnując przy tym więcej. Mycie owoców i warzyw jest jedną z takich sytuacji. Jeśli włożysz do zlewu dużą miskę, po umyciu produktów spożywczych zostanie w niej sporo wody. Możesz ją śmiało wykorzystać do wielu rzeczy – na przykład podlać nią rośliny, umyć podłogi albo wlać do zbiornika na wodę w toalecie. Do mycia podłóg możesz wykorzystać nawet wodę z kąpieli (jeśli nie przekonuje Cię branie prysznica). Jeśli mieszkasz w domu, możesz też zacząć gromadzić deszczówkę i wykorzystywać ją do podlewania trawnika czy ogrodu, mycia samochodu i przy wielu innych okazjach.

Oszczędzanie wody często jest dużo łatwiejsze, niż się wydaje. Wystarczy zmienić drobne nawyki i zachowania, by zauważyć różnicę!